Historia Katedry

• Ponad 30-letnia historia dzisiejszej Katedry i Zakładu Psychoterapii zaczęła się w 1974 roku od jednej z pierwszych w Polsce prób realizacji modelu kompleksowej, intensywnej psychoterapii zaburzeń nerwicowych, podjętej przez dra Jerzego W. Aleksandrowicza, początkowo w Klinice Psychiatrii Dorosłych AM na ul. Kopernika 21. Dzięki porozumieniu prof. dra hab. Adama Szymusika (ówczesnego Kierownika Katedry Psychiatrii) z dyrekcją ZOZ nr 1 w Krakowie (dr Andrzej Wiśniewski i dr Zofia Kulig) oraz między AM a Wydziałem Zdrowia, 15.09.1975r. powstał Ośrodek Leczenia Nerwic należący ZOZ nr 1 Śródmieście, który stanowił bazę terapeutyczną dla utworzonej jednocześnie Pracowni Psychoterapii Katedry Psychiatrii. Pierwszym miejscem jego działania, rozpoczętego 01.02.1976r., był budynek przy ul. Łobzowskiej 49, gdzie 01.07.1976 powstał Oddział dzienny mający 33 miejsca i Ośrodek terapii prowadzonej popołudniu, dysponujący 10 miejscami. W 1985r. Pracownię Psychoterapii przekształcono w Zakład Psychoterapii Katedry Psychiatrii AM. Od 02.11.1989 uruchomiono leczenie ambulatoryjne w Poradni Ośrodka Leczenia Nerwic.
  •      Warto podkreślić, że jednocześnie podobny model intensywnej, kompleksowej terapii zaburzeń nerwicowych został wdrożony w wielu miastach, m. in. w Warszawie, Łodzi, na Śląsku. Liczna grupa, obecnie już bardzo doświadczonych psychoterapeutów, uzyskała pierwsze doświadczenia (staże i szkolenia podyplomowe) w naszej instytucji. W oparciu o nią działa jeden z najstarszych atestowanych kursów przygotowujących do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
  •      W 1991 roku, z powodu utraty lokalu na ul. Łobzowskiej 49 oraz likwidacji ZOZ nr 1 (Śródmieście) ówczesny Wojewódzki Ośrodek Leczenia Nerwic Szpitala im J.Babińskiego (baza terapeutyczna Zakładu Psychoterapii Katedry Psychiatrii AM do maja 2003), został przeniesiony na ul. Lenartowicza 14 (gdzie Zakład Psychoterapii i późniejsza Katedra Psychoterapii działają do dzisiaj).
  •      W 1998 roku powstała Katedra Psychoterapii CM UJ. Jej pierwszym kierownikiem został założyciel Pracowni i kierownik Zakładu Psychoterapii prof. dr hab. Jerzy W. Aleksandrowicz, w latach 2006-2008 funkcję p.o. kierownika Katedry pełnił prof. dr hab. Jacek Bomba, od 01.08.2008r p.o. kierownika Katedry oraz kierownikiem Zakładu Psychoterapii jest dr hab. Krzysztof Rutkowski.
  •      Od maja 1998 w połączeniu z WOLN działał jako baza dydaktyczno-usługowa Katedry, także Zakład Psychoterapii Szpitala Uniwersyteckiego (początkowo jako drugi oddział dzienny liczący 10 miejsc), od maja 2003 (po likwidacji WOLN) Zakład Psychoterapii Szpitala Uniwersyteckiego składa się z oddziału dziennego liczącego 45 miejsc oraz Poradni (Ambulatorium).
  •      Od 30 lat (od 1978 roku) prowadzona jest dydaktyka przeddyplomowa (na Wydziale Lekarskim UJ CM) w zakresie psychiatrii i psychopatologii zaburzeń nerwicowych obejmująca 30 godzin zajęć (wykładów i ćwiczeń) obligatoryjnych dla studentów IV roku medycyny, ponadto od 1997 roku kolejny obligatoryjny przedmiot – psychoterapia (początkowo, w latach 1982-1996 roku stanowiący fakultet na IV-V roku medycyny), obecnie liczący 30 godzin zajęć wykładowych i ćwiczeń. Trzeci, nauczany od 1993 roku, przedmiot to fakultatywne zajęcia z podstaw psychoanalizy przeznaczony dla studentów medycyny V-VI roku.
  •      W zakresie dydaktyki podyplomowej w Katedrze prowadzone są od 1993 roku czteroletnie kursy psychoterapii, obecnie (od 2002) realizowane we współpracy ze Studium Kształcenia Podyplomowego UJ CM, natomiast od 2006 roku także kursy Podstawy kontaktu psychoterapeutycznego oraz Kliniczne zastosowanie psychoterapii, od 2008 roku także kurs terapii w piaskownicy (sandplay therapy).
  •      Drugi atestowany kurs psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej, organizowany jest we współpracy z International Association of Analytical Psychology pt. PSYCHOLOGIA ANALITYCZNA (PODEJŚCIE JUNGOWSKIE) odbywa się pod kierownictwem dr hab. Krzysztof Rutkowskiego, koordynator: lek. med. Łukasz Müldner-Nieckowski, l.muldner@gmail.com
  •      Katedra Psychoterapii ma obecnie swoją siedzibę Filia Krakowska Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

sychotherapy

Katedra Psychoterapii UJ CM